Chřipka je akutní vysoce nakažlivá smrtelná choroba,

Chřipka je akutní vysoce nakažlivá smrtelná choroba,

která otevírá dveře dalším komplikacím.  Jedná se o sezónní onemocnění, které postihne v zimních a jarních měsících ca. 10% obyvatel. Asi 2000 lidí pak u nás každoročně, v přímém či nepřímém důsledku chřipky, umírá.

Chřipka není nachlazení!

Jakmile se objeví únava, bolest hlavy, horečka, škrábání v krku apod., označujeme uvedené symptomy často jako chřipku. Nikoho z příbuzných či známých tím však nevyděsíme. Buď nepředpokládají, že by se skutečně jednalo o chřipku, nebo nevnímají chřipku jako nebezpečnou chorobu. K podceňování této nemoci nás dovedla nízká osvěta a volné používání názvu chřipka pro souhrn příznaků, charakterizující i „neškodné“ nachlazení.
Příznaky chřipky a nachlazení jsou si skutečně podobné. Naštěstí se doopravdy ve většině případů jedná „jen“ o nachlazení, rýmu, onemocnění horních cest dýchacích. Ty jsou sice obtěžující, ale odezní bez následků. Naopak chřipku a její komplikace může provázet hospitalizace, trvalé postižení nebo dokonce úmrtí.

Rozdíly mezi chřipkou a nachlazením:

Parametry: Chřipka Nachlazení, respirační choroby
příčina, spouštěč influenza virus až 200 různých virů, např. Rinovirus
příznaky a průběh příznaky nastupují znenadání, vysoká horečka, bolesti končetin, rychlé zhoršování stavu, postižen je celý organizmus příznaky nastupují pozvolna, zpočátku škrábání v krku, postupné zhoršování, zasaženy jsou hlavně dýchací cesty
horečka rychlý nástup od 38°C – 40°C, provázena zimnicí většinou do 38,5°C
kašel a bolest v krku suchý dráždivý kašel od počátku škrábání v krku, později přechod k suchému dráždivému kašli
rýma jen výjimečně časté kýchání, ucpaný nos nebo naopak neustále zahleněný
hlava a končetiny většinou silné bolesti hlavy, svalů a končetin, silný pocit nemoci možné lehčí bolesti
celkový stav silná únava, pocit rozlámanosti, touha po klidu v posteli, vyčerpanost až 3 týdny ztráta síly, ochablost
délka nemoci až 14 dní ca. 7 – 9 dní

Přenos chřipky
– Kašlem, kýcháním, mluvením, tedy kapénkami respirační cestou.
– Dotykem infikovaných předmětů, které používá více lidí, např. kliky, madla, počítač, podání ruky a pod.  (Vše infikoval nemocný například rukou, kterou si čistil nos, nebo ji měl před ústy jako ochranu při kašli.)

Jak se tedy chránit
– Mýt si neustále ruce teplou vodou a mýdlem.
– Ruce pryč od obličeje. Ústa a nos jsou vstupními branami do našeho organizmu.
– Nepít z cizího hrníčku či láhve.
– V chřipkovém období se vzdát podávání rukou, nezdržovat se v místnostech, kde se schází více lidí a nepřibližovat se k lidem evidentně nemocným.
– Nechat se očkovat!

Je očkování proti chřipce účinné a pro koho je očkování určeno?
Je to jediný prokazatelně účinný preventivní prostředek proti chřipce. Nenabízí sice 100% účinnost, ale průběh chřipky u očkovaného pacienta, je na rozdíl od neočkovaného většinou lehký. Navíc přispívá očkovaný pacient k ochraně svého okolí.

Očkování proti chřipce je obecně dobře snášeno. Jen občas se mohou přechodně objevit lehké nežádoucí účinky:
Začervenání či otok v místě vpichu, bolesti hlavy a končetin, únava, zvýšená teplota. Tyto obtíže jsou neškodné a za několik dní samy zmizí.

Proti chřipce by se měli bezpodmínečně nechat ročně očkovat:

-Lidé starší 60 let.
-Těhotné.
-Pacienti s chronickým onemocněním plic, srdce, oběhového ústrojí, nemocí jater a ledvin. Dále při diabetu nebo při poruše látkové výměny. Postižení roztroušenou sklerózou, oslabenou imunitou či HIV nemocní.
-Pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných.
-Lidé, kteří jsou vystaveni nadměrnému riziku ve svém povolání, např. lékařský a pečovatelský personál, pracovníci v zařízeních s velkým pohybem osob.

Nejvhodnější období pro očkování.

Říjen a listopad jsou nejvhodnějšími měsíci pro očkování. Tak se v těle stačí vytvořit dostatek protilátek proti další vlně chřipky, která obyčejně trvá od ledna do března. Pozdější očkování je také možné.

Protože je virus chřipky mistrem v přeměňování, sbírají se neustále data o aktuální podobě viru chřipky do laboratoří po celém Světě. Na jejich základě se tvoří vakcína na další sezónu. Z tohoto důvodu je nutné, nechat se každý rok nově oočkovat.

Kolik za očkování proti chřipce zaplatíme

Každoroční očkování proti chřipce je plně hrazeno seniorům, určitým skupinám chronicky nemocným, pacientům v léčebnách dlouhodobě nemocných apod. Všem pacientům pak přispívají na očkování jednotlivé zdravotní pojišťovny. Na výši aktuálního příspěvku se informujte u své zdravotní pojišťovny.

Některého samoplátce by mohla od očkování odrazovat úhrada ca. 300Kč (bez využití příspěvku pojišťovny). Odhlédneme-li od rizika následků chřipky, stačí týdenní pracovní neschopnost, nebo doplatky na léky, aby se Vám očkování vyplatilo.

Pečujte o své zdraví AKTIVNĚ.

Leave a reply