Zdravě jíst a zůstat štíhlí!
Ještě před deseti lety znamenala zdravá strava neatraktivní jídlo bez chuti, vymykající se modernímu životnímu stylu. Museli jsme ho jíst, protože nám lékař ukázal červenou kartu, nebo proto, že jsme si řekli, že se po zdravém jídle určitě hubne. Doba se naštěstí mění, zdravá strava se stává atraktivní, recepty jsou snadno dosažitelné.
Jak vlastně vypadá zdravá strava? Ve skutečnosti se musíme soustředit pouze na dvě věci.
Na správné množství , na správné složení
1. Zdravá strava – správné množství:
Každá potravina obsahuje určité množství energie, kterou měříme v kilojoulech – „kJ“ nebo v kilokaloriích „kcal“. (Pozor na záměnu těchto jednotek, na potravinách jsou uváděny obě!) Konzumací potravin, přijme naše tělo energii, kterou následně spálí. Je to stejné jako u automobilu, do kterého natankujeme benzín, jehož energie je následně spalována v motoru a auto se pohybuje.
Pokud s automobilem budeme jezdit často a rychle, spálí hodně benzínu, který musíme častěji doplňovat.
Pokud sportujeme, spalujeme více energie a potřebujeme více jíst.
Pokud s automobilem jezdíme zřídka a pomalu, spálí málo benzínu a my ho budeme tankovat jen občas.
Pokud se málo hýbeme, nespalujeme tolik energie, proto nemůžeme tolik jíst.
Pokud se automobil nepohybuje, ale stojí pouze v garáži, napadne snad někoho, aby dolévat pravidelně benzín? Asi ne! Nádrž by totiž přetékala!
Proč se tedy tak často přejídáme, když se téměř vůbec nehýbeme?
Abychom dokázali určit, kolik si můžeme denně na talíř naložit, je dobré znát, náš celkový energetický výdej, tedy kolik toho za jeden den spálíme.
Celkový energetický výdej = bazální metabolický výdej (BMR) + aktivní výdej
BMR – bazální metabolický výdej
Na rozdíl od automobilu stojícího v garáži, který nespálí ani kapku benzínu, spotřebovává člověk energii i v klidu. Přestože lenošíme na kanapi, pracují naše plíce, srdce, mozek, játra, ledviny a další životně důležité orgány.
V klidovém režimu tak přibližně vydá organizmus
ženy 6300kJ/den (1500kcal/den)
muže 7000kJ/den (1670kcal/den).
Přesný výpočet BMR je mimo pohlaví, závislý také na věku, hmotnosti, výšce a svalové hmotě. Méně než BMR bychom jíst neměli. Nepokryli bychom základní potřeby našeho těla, navíc může náš organizmus přejít do ochranného módu, který beztak k hubnutí nevede.
Pro Vaši představu, pokud leží průměrný muž celý den na kanapi, nic nedělá a chce si udržet svou hmotnost, může si dát maximálně například: